Lara a OVVR Jičín

V pátek 24.7., tedy v den, kdy bylo Larušce přesně 14 měsíců, jsme se společně s rodinou vypravili na zkoušky „ověření vrozených vloh retrívrů". Celou cestu se honily mraky a já tajně doufala, že nám počasí bude přát a nebude ani vedro ani pršet.
Po příjezdu jsme odevzdali veškerou dokumentaci a šli se projít po okolí, protože jsme měli ještě více jak hodinu do nástupu. Při procházce kempem jsme zjistili, že je zde převážná většina FCR, kteří zde byli na výcvikovém soustředění.
Lara byla plná energie a odhodlání, asi ze mě cítila napětí, že se bude něco dít. V lese jsme se chvilku procházeli a házeli si s míčkem pro uvolnění nervozity, a po té jsme se vydali na nástup.
Na zkoušky nastoupilo celkem 14 pejsků, kde byly dvě goldenky, 4 labradoři a zbytek flati. Nejdříve proběhla veterinární kontrola a kontrola fenek, zda nehárají. Při té příležitosti pejskům zkontrolovali tetovací čísla a vůdci si vylosovali pořadová čísla, podle kterých pak později nastupovali na disciplíny. Já jsem losovala poslední a i na nás padlo poslední pořadové číslo, tedy čtrnáctka. Po úvodním přivítání a sdělení důležitých organizačních informací jsme se přesouvali na první stanoviště, kde měly proběhnout některé disciplíny.
Popojeli jsme kousek autem k nedalekému lesu, který sousedil s rozlehlým polem. Zde jsme nastoupili do řady dle čísel a započali první disciplínu - „Povaha". Retrívři jsou psi s velmi milou a přátelskou povahou, a tak každý musel prokázat, že není ani agresivní ani bázlivý. Každý vůdce svého psa vedl podél korony velmi těsně a páni rozhodčí sledovali každý neobvyklý projev povahy. Všichni pejsci úspěšně prošli první disciplínou s hodnocením povahy „standardní".
Jako druhá disciplína bylo „chování při výstřelu", při které se také sledoval a hodnotil „kontakt s vůdcem". Vůdci chodili po dvou několik desítek metrů před koronu, kde pak své psy vypouštěli na volno do pole. Během volného pohybu zazněl výstřel. Pejsci museli prokázat, že se výstřelu nebojí a zůstávají stále pod vlivem vůdce. Po zaznění výstřelu jsme pejska museli odvolat a přivázat.
Třetí disciplína se odehrála v přilehlém lese, kde se zkoušelo „vodění". Po stezce dlouhé několik desítek metrů vedl vůdce pejska tam na vodítku a zpět bez vodítka. Pes nesměl vodítko nijak napínat a při zpáteční cestě nesměl od vůdce odbíhat.
Na čtvrtou disciplínu „nos" jsme se opět přemístili o kousek dál, kde byla obrovská louka s přilehlým lesem a rybníkem. Při disciplíně „nos" byl pohozen bažant tak, aby to pes neviděl. Vůdce svého psa vypustil s povelem „hledej". Pes měl prokázat, že bez problémů navětří a dohledá pohozený kus, případně jej donese svému vůdci, čímž by splnil také disciplínu „aport v terénu". Někteří pejsci pohozený kus opravdu donesli, byl to nádherný pohled. Psi, kteří bažanta nedonesli, případně donesli, ale se zhoršenou známkou, se mohli zúčastnit další disciplíny - „aport v terénu". Na malém paloučku byl vhozen aport a pes měl pro aport s chutí doběhnout a přímou cestou zpět se vrátit k vůdci a aport předat do ruky. Jako poslední disciplína byl aport z vody, kde se opět hodnotily dvě věci, a to samotný aport a také chuť práce pejska ve vodě. Pes musel pro vhozený aport jít dobrovolně a s chutí a po vylezení z vody aport předat vůdci do ruky.
Po této poslední disciplíně byly zkoušky prohlášeny za ukončené a pak už jsme jen při dobrém obědě čekali na vyhlášení výsledků, které proběhlo kolem čtvrté hodiny odpoledne.

Zhodnocení zkoušek:

Na zkouškách se mi velice líbilo. Atmosféra byla velmi přátelská, vůdci i psi byli velmi dobře připravení a ukáznění. Samotné disciplíny byly velmi dobře připravené. Velice děkuji rozhodčím za přísné, ale opravdu spravedlivé hodnocení všech zúčastněných. Také velice děkujeme za věcné sponzorské dary, které jsme společně s druhým místem obdrželi. Také děkuji paní Vernerové z chovatelské stanice Velvet Solaris za skvělou organizaci zkoušek, určitě se zde objevíme i za rok s naší další fenkou zlatého retrívra.


(já a Lara jsme zcela vlevo)

Jsem velmi hrdá na svoji fenku Laru, která mě velmi mile překvapila s jakou precizností vypracovávala jednotlivé disciplíny a velmi dobře vnímala moje povely a pokyny. Mám velikou radost z takového úspěchu a doufám, že nebyl poslední.

Umístění:

Zita z Vojířovské myslivny (Lara) - 2. místo, I. cena, 232 bodů, nos 4

Fotky najdete v naší fotogalerii a nebo také další fotky od jiného fotografa zde (od něho jsou použity fotografie v článku - děkujeme).