Fraktura ocásku

V sobotu 25.9. jsem se s holkama zúčastnila národní výstavy psů v Brně. Kromě úspěchu s naší Laruškou jsme si také ale přivezli trápeníčko. Naše Bocinka si přivezla zlomený ocásek - přesněji řečeno 4. obratel od konce je zlomený na půl (viz. obrázek). Jak už jsem psala v článku o NVP, tak jsme museli na veterinu. Bocinka již v kruhu nehýbala ohonem a při jeho osahání nebyla vůbec pro, aby jí na něj paní rozhodčí sáhla (proto také máme v posudku "dnes nemá dobrou náladu").
První diagnóza, která mě napadla, že máme ocásek nastydlý (tzv. "mrtvý ocas"), ale nebyla jsem si vědoma, kde by mi mohla nastydnout. Po bližším ohledání jsme však zjistili, že ke konci ocásku má bouličku, a tak jsme šli na RTG, které prokázalo frakturu.
Bocka má nyní minimálně na 6 týdnů absolutní klidový režim a na ocásku má udělanou speciální fixaci, aby kůstky srůstaly co nejlépe. Tato fixace se musí každý den převazovat, aby se kontrolovala prokrvenost ocásku.
Je to velice náročné, jak pro nás tak pro ni, protože retrívrovi nelze vysvětlit, že má ocáskem vrtět co nejméně (když ho má Bocka fixovaný, tak s ním totiž nemá sebemenší problém vrtět). V příštím týdnu jdeme na kontrolní RTG, abychom viděli, jak se to hojí. Po srůstu tam zřejmě zůstane malá kosmetická vada v podobě nepatrné bouličky po srůstu, ale důležité je, že ocásek sroste a bude kompletně obnovena hybnost.