Jak na výběr granulí?

Není maso jako maso!

Pes je v dnešní době považován za všežravého masožravce, a to bychom měli mít na zřeteli vždy, když vybíráme značku granulí. Bohužel v dnešní době se s „masem“ ve většině nabízených granulovaných krmiv moc nesetkáme. Převážná většina výrobců se snaží ušetřit na nákladech a vydělat na spotřebitelích. Díky tomu se ze spousty velmi známých značek vytrácí duch „kvality“ a výrobci už především nemyslí na blaho našich čtyřnožců, nýbrž na svou peněženku.

Pořád platí staré a osvědčené pravidlo, když nevíte, tak se podívejte na deklaraci granulí, tedy na složení, které je uvedeno na obalu krmiva. V této deklaraci totiž výrobci opravdu nesmí lhát a je to pro vás jediná rozhodující a pravdivá položka.

Výrobce říká až 90% masa. Ano, toto je momentálně nejlepší tah na branku pro výrobce, protože na to kupující slyší. Můj pes je masožravec, tak mu koupím krmivo s takto vysokým obsahem masa. Nicméně uvědomme si, že maso tvoří z 80% voda!!! A neexistuje tak dobrý extrudér (stroj na výrobu granulí), který by do granulí dokázal natlačit takové množství masa v přirozené podobě.

Při čtení složení je důležité pořadí. Je seřazeno podle obsahovaného množství. Ale pozor, i zde je nutné dávat pozor právě díky obsahu vody v některých surovinách!

Takže postup při čtení složení:

  • na prvním místě by se VŽDY měla nacházet masová moučka – měla by být specifikovaná – kuřecí, krůtí, lososová.. ne obecně!!! drůbeží, rybí atd. Obecné deklarování moučky znamená její nižší kvalitu. Je přeci rozdíl, zda to bude moučka z kuřat a nebo starých slepic!

  • pokud je na prvním místě uvedeno „maso“ - např. čestvé maso z kuřete, tak si odečtěte 80% vody a tato položka se Vám rázem posune v žebříčku složení podstatně dále. Pokud je tedy uvedeno maso a pak dalších 5 obilovin, tak obsah masa nebude až tak „horký“. V tomto případě pokud je uvedeno na začátku několik mas, pak následuje nějaká obilovina a pak třeba masová moučka (specifikovaná), tak se není čeho obávat. Např.: čerstvé kuřecí maso, čerstvé krůtí maso, brambory, kuřecí moučka, krůtí moučka... V tomto případě je složení správně. Příklad horšího složení: Drůbeží maso a jeho vedlejší produkty, brambory, rýže, kukuřičný lepek, … V tomto krmení masa opravdu mnoho nehledejte.

  • Tuk je nositelem energie a chuti. Zvířata nejsou hloupá a ve většině případů, když majitel změní krmivo (kvůli ceně), tak zvíře obvykle pozná horší kvalitu díky horší kvalitě použitého tuku. Když naberete granule do ruky, měly by být na omak mastné (u extrudovaných krmiv), neměly by se drolit a rozhodně by měly být hutné (těžké). Granule se špatným tukem se při omaku a žmoulání mezi prsty rozdrolí a nezanechají pocit mastnoty na prstech a jsou poměrně dost lehké. Tuk rozhodně živočišný!! Rostlinné tuky nejsou pro naše čtyřnožce to úplně pravé ořechové, a když už jsou tak je dobré alespoň v kombinaci se živočišným tukem! A pozor, i tuk musí být přesně specifikován. - kuřecí tuk, jehněčí tuk atd. případně lososový olej... opět pokud je v deklaraci uvedeno pouze „drůbeží tuk“ nebo hůře „živočišný tuk“, tak za to se dá opět schovat různá kvalita přidaného tuku. Rozhodně nepreferuji granule, které obsahují řepkový olej! Když už, tak jedině za studena lisovaný – dejte si na to pozor. A jedna důležitá věc, pozor na pořadí tuku ve složení, rozhodně by neměl zabírat až nějakou x-tou příčku. Je dobré, když je maximálně na 4-7. místě. Ale pozor u dietních receptur je nižší obsah tuku záměr (třeba u jehněčích receptur).

  • Jaké obilniny?? Obilniny jsou důležitý uhlohydráty, které psi ke svému životu potřebují!! Jsou to nositely nutné energie a bez nich Vám bude zvíře při běžné aktivitě hubnout. Ale samozřejmě zde platí všeho s mírou, nemáme doma býložravce ani slepici, které sypete zrní. Nejlevnější používanou obilninou je pšenice, která je společně s kukuřicí označována za alergen. Proto pokud z toho mám obavy nebo mám alergického psa, tak se těmto surovinám v krmivech vyhnu velkým obloukem. Takže je dobré vybírat granule s obsahem obilovin, které mají nízké GI (glykemický index), příkladem takové obiloviny je vařený oves, amarant, ječmen. A ať je zde použita jakákoliv obilovina, vždy je důležité, aby byly použity ve své celozrené podobě, nikoliv jako odpad při zpracování obilovin. V případě, že chceme volit zcela bezobilnou recepturu, tak jsou vhodnou náhražkou brambory a hrášková vláknina. V dnešní době se do nových krmiv také zapojují nová „semínka“ jako je čirok, chia semena nebo cizrna – ano, proč ne!

  • A co konzervanty a jiné přidané látky? Rozhodně preferujte konzervaci přírodními látkami, jedná se u tuků o konzervaci vitamíny C a E (tokoferoly) a rozmarýnem. Rozhodně se vyvarujte konzervaci chemickými látkami jako je BHA, BHT, propylgallát nebo ethoxyquin (jedná se o karcinogenní látky!!!).

 

Není pes jako pes

V dnešní době existují na trhu spousty kvalitních krmiv a stačí si „JEN“ vybrat. Nicméně musíme myslet na potřeby a preference svého psa. Je to stejné jako u lidí, každému člověku může sedět jiná skladba stravy! Já osobně mám doma dva „tábory“ psů:

  • první tábor preferuje krmivo s vyšším obsahem různých bílkovin a přídavkem brambor a hrášku

  • druhý tábor však preferuje krmivo s jedním druhem bílkovin plus obilninu oves, brambory apod.

Co tím chci říct. Že ne každý pes stráví velký mix více druhů bílkovin (doslova řečeno vysokoproteinové nabušené granule) a neexistenci obilovin. Těmto psům toto složení většinou způsobuje hubnutí a nadměrné vyprazdňování až průjem. Jejich trávení preferuje právě například krmení buď drůbežím masem nebo jehněčím masem nebo rybím (ne vším dohromady) + obiloviny (ale ne v přehnané míře). Proto je dobré toto u svých psů vysledovat a i dle toho zvolit správné krmivo.

 

Přechod / změna granulí

Tak vybrali jste jiné (lepší) krmivo pro svého miláčka a co dál? A v tuto chvíli veliký pozor. V žádném případě nedoporučuji přejít skokově, to znamená, že dosypu zbytek starých granulí a při další dávce hned nasypu granule nové. To je jako kdyby zarytý vegetarián si po celoživotním stravování rostlinnou stravou dal šťavnatý hovězí steak. Co myslíte, že by se stalo? Ano, správě.. dostal by průjem a pravděpodobně by mu to celkově způsobil dost velké zažívací obtíže a křeče v břiše. A stejným způsobem nahlížejte na přechod s granulkami u svého čtyřnohého kamaráda. Pokud jste doposud krmili krmivem, které je převážně založeno na rostlinných složkách a obecně deklarovaných surovinách (maso a jeho vedlejší prudukty, rostlinné tuky a oleje, produkty z obilí, gluteny atd.), tak musíte přechod udělat velmi, ale opravdu velmi pozvolna a pejskův zažívací trakt naučit nové krmivo správně trávit a přijímat. Ideální způsob je míchání starého a nového krmiva a to klidně po dobu 2-3 týdnů dle toho z jak málo kvalitního krmiva na jak hodně kvalitní krmivo přecházíte. Uvedu několik případů, které můžou ve Vašem případě nastat:

1.příklad - "Krmili jsme opravdu obilninovým šrotem a vybrali jsme si např. Orijen"

V tomto případě jde pro zažívání o skok gigantických rozměrů, který může trvat velmi dlouho. Proto já v tomto případě skoro vždy doporučuji udělat "MEZISTUPEŇ". To znamená, že vyberu střední cestu granulí, tak zvanou přechodovou lávku mezi těmito dvěma recepturami a vyberu granule o něco "horší" než je orien. Jde o to, že Orijen je bez obilovin a založený především na mase. Ale Váš pejsek doposud trávil doslova pouze "obilí a rostlinnou stravu", takže proto by bylo vhodné zvolit granulky s již větším obsahem masa, ale také s obsahem obilovin, aby zažívání neudělalo velký kotrmelec. Nechci uvádět konkrétní přechodovou značku granulí, abych někoho neurazila, ale po prostudování mnou doporučených značek si jistě každý selským rozumem vybere. Cca po 2 měsících na "přechodové lávce" můžete začít s dalším přechodem, a to právě na Vámi zvolené granule Orijen.

2.příklad - "Krmili jsme střední střídou, ale nižším obsahem masa a chceme přejít na bezobilnou recepturu"

Tento případ je mnohem jednodušší. Zde platí ale stejné pravidlo, opět budete muset granulky míchat. A to opět alespoň 2 týdny, aby si zažívání zvyklo. Postupně budete ubírat staré a přidávat nové granulky. Vše by mělo proběhnout bez větších obtíží.

Co dělat, když...

Tak a teď může nastat několik nemilých situací, které úplně neladí s mým doporučením, protože pejsek má vlastní hlavu a nebo i pozvolný přechod doprovazí řidší stolice. Takže:

  • Pes vybírá jen nové granule a staré už nežere - toto je bohužel dost častý jev, protože spousta psů se po nových granulích vrhne, jelikož je to něco nového. V tomto případě padá doporučení pozvolného přechodu, protože s pejskem prostě nic neuděláte, má svojí hlavu. 
  • I při pozvolném přechodu má pes řidší stolici.

 

Takže abychom zabránili problémům s trávením, tak určitě přidat probiotika (bezpodmínečně), můžete koupit v lékárně a nebo u veterináře. Pokud má řidší stolici, tak doporučím zmenšit celkovou denní dávku (pokud jste tak neučili již na začátku) a "říznout" denní dávku s vařenou mrkví a rýží, nebo vařenými rozšťouchanými bramborami. Pomůže to uklidnit trávení. A zase po pár dnech začněte ubírat na rýži s mrkví nebo bramborách a přidávejte nové granulky. Rozhodně do granulí nepřidávejte spařené ovesné vločky, už jsem se s tímto názorem setkala, ale prosím oves působí trochu projímavě, takže ten je v tomto případě opravdu nevhodný. Určitě nepřidávejte žádnou konzervu ani vařené maso, tím by se vše zhoršilo. Jedině co můžete ještě přidat při opravdu řídké stolici, tak je Smecta, koupíte v lékárně.

Poslední dobou ale také přibývá případů, kdy pes nové granule nechce vůbec. Může být hned několik důvodů - je vybíravý a pak záleží na vaší důslednosti, zda ho necháte o hladu nebo mu budete podstrojovat (toto neplatí u štěňat, ta jíst musí a nějaký ten útupek v období růstu se udělat musí). Ale co je častější problém, že staré granule obsahovaly dochucovadla a sůl ve velké míře, tudíž psovi velice šmakovaly, ale v nových (kvalitních) granulích nic takového není, a tak mu "nechutnají". Opět pokud se jedná o dospělého jedince, tak můžete hafana nechat o hladu a doufat, že ho hlad donutí, a nebo "slabší" povahy mohou ochutit lžící konzervy a postupně konzervu ubírat až bude nové granule baštit samotné. Ono kolikrát stačí přidat pár těch rozštouchaných brambor s mrkví nebo rýží a není problém, ale nějací extra závisláci na starých granulích Vám budou stávkovat i tak.

Přeji Vám a Vašim mazlíčkům dobré trávení a kvalitní obsah misky / talíře. ;)

 

Moje preferované značky