Odchov štěňátek v naší CHS

Naše štěňátka vyrůstají vždy v našem domě na blízku celé naší rodiny a po celou dobu je jim vždy někdo na blízku.

Po porodu první tři týdny mají k dispozici porodní bednu / ohrádku, kde jsou v bezpečí a maminka k nim má volný přístup. Bedna je umístěna v obývacím pokoji, kde jsou středem veškeré pozornosti a ruchu v domácnosti. Několikrát denně jim ohrádku čistíme a staráme se, aby byli v teple – malá štěňátka ještě nemají dobře vyvinutou termoregulaci, tak je nutné hlídat, aby neprochladla.

Po třetím týdnu, kdy už se snaží lumpačit, mají otevřená očíčka a začínají prozkoumávat své okolí, jim zvětšíme prostor k hraní, a to až na terasu, kde se postupně seznamují s dalšími zvuky, které přináší venkovní prostředí. Mimo to ve třech týdnech ochutnají svou první kašičku z misky a tím pádem pro nás začíná pravidelné dokrmování. V tuto dobu také štěňátka již pravidelně dostávají vodu – občas jim chvilku trvá, než pochopí, že není jen ke koupání :) Od třetího týdne jsou u nás také otevřené dveře návštěvám budoucích majitelů a přátelům, kteří se chtějí na štěňátka přijet podívat a pomuchlat si je.  V tuto chvíli mají ve svém výběhu k dispozici také spousty hraček, které s radostí prozkoumávají.

Od čtvrtého týdne již začínáme s nácvikem píšťalky. Při každém krmení pomocí slabého dvojhvizdu učíme štěňátka přivolání. Velmi se nám tato metoda osvědčila. Navíc v tomto věku je již čas na první návštěvu venkovního výběhu. Máme pro štěňátka připravený bezpečný venkovní výběh chráněný před prudkým sluncem s neustálým dohledem člověka. Štěňátka se tam seznámí s venkovním prostředím a dostanou spousty podnětů ke zkoumání. Navíc získávají návyk venčení se na trávě.

Kolem sedmého týdne jsou štěňátka naočkována a jsou označena čipem. Po té je pozvolna chystáme na odchod do nových domovů, což je možné od 8. týdne věku.

Po celou dobu je jim zajišťována veterinární péče ve spolupráci s naší klinikou v Hradci Králové – www.hkvet.cz – kde se starají o zdraví všech našich pejsků.

Celé dva měsíce dáváme štěňátkům veškerou péči a pozornost, kterou potřebují. Odcházejí od nás vymazlená, dobře socializovaná s návykem na běžný ruch domácnosti, jiné pejsky, lidi a děti. Odchodem od nás však náš chovatelský servis nekončí. Rádi s Vámi budeme udržovat stálý kontakt, rádi Vám se vším poradíme a pomůžeme, případně Vám i pejska pohlídáme v případě Vaší dovolené.