Štěně má průjem

Průjem – velmi častý problém, kteří řeší nejen začínající pejskaři. Každý druhý, který si pořídí štěňátko, řeší otázku řidší stolice u svého zrovna pořízeného čtyřnohého kamaráda.  Vždy by měly Vaše kroky okamžitě mířit k veterinárnímu lékaři. Průjmová onemocnění mohou mít u štěňátka fatální následky, a proto je třeba nic nezanedbat a řešit nastalou situaci hned.

V případě štěňátek (a nejen jich) se často setkáváme s tím, že se průjem vrací, anebo jej nelze odstranit běžně dostupnými prostředky jako je například vařená dieta.

 

Co je tedy nejčastější příčinou průjmu u štěňátka?

1.      Dietní chyba

V tomto případě se jedná o jednoduché pochybení ve stravě, a ne vždy to musí být notně vaše chyba. Štěňátka snědí vše na co venku přijdou – bláto, listí, klacíky, kamínky, odpadky či jiný nepořádek. Ne vždy jsme tak pohotoví nebo si toho nevšimneme a může být na problém zaděláno. Pokud se jedná pouze o jednoduchou dietní chybu, která může být způsobena i nevhodným podáním pamlsku nebo jídla od stolu, tak se průjem upraví ihned po podání diety a probiotik.

2.      Parazité ve střevech

Obvykle známe škrkavky. O těch čteme a slyšíme v jednom kuse a není na nich nic neobvyklého. Nicméně na škrkavky fungují běžné odčervovací tablety, které se pravidelně štěňátkům podávají. Nicméně ve střevě se může vyskytnout celá řada dalších parazitů. Velmi častým a velmi špatně zjistitelným jsou prvoci – giardie. V tomto případě je nutné podat jiný lék, které vyhubí i toto odolné „stvoření“. Velmi rychlou a účinnou léčbou je Drontal Plus Flavour – podává se několik dní za sebou, případně se podává Enztizol v dlouhodobějším horizontu, ale má nižší účinnost. Tyto parazity odhalí pouze koprologické vyšetření trusu (sběr trusu musí probíhat alespoň 3 dny, z každého se vezme cca 1x1cm), uchovávat v chladu a donést veterináři, který koprologii udělá.

Jako podpůrný prostředek proti prvokům guardie doporučuji přípravek VET REGUL GEL, který obsahuje extrakt z Yucca schidigera, která obsahuje saponiny, které velmi účinně bojují proti těmto prvokům.

Kde je štěně vzalo? Tyto parazity potká kdekoliv venku, hlavně vlhká místa, tráva apod. Vzhledem k tomu, že štěňata snědí vše, tak to opravdu není až tak komplikované, aby se dostali do těla. Způsobují výkyvově řidší stolici, objevuje se hlen a stolice může více zapáchat.

3.      Překrmování

Mnoho lidí si neuvědomuje, že štěně je malé, má malý žaludek a majitel mu přesto dává nadstandardní dávku. Pokud jsou granule hutné, tak se porce jeví malá. Navíc za den určitě ještě dostane spousty pamlsků, Takže je dobré vědět kolik toho pejsek za den a čeho sní a i z toho vycházet. Překrmování vede k řídké stolici určitě. Včetně nekvalitních pamlsků!!!! Takže pokud si nejste jisti, tak si jeden celý den pište, co pejsek všechno sní. Upozorněne na to hlavně také celou rodinu, protože ne vždy musíte notně o veškerých pochutinách, co pejsek dostane, vědět. Často najdete chybu u dětí nebo u seniorů.

4.      Častá změna stravy

Pokud se často mění krmivo, tak si zažívací trakt nestíhá zvyknout na novou stravu a může se objevit řídká stolice. Je třeba přechody u štěňat dělat raději pozvolna a vždy podpořit probiotiky. Mohu v tomto případě doporučit probiotika přímo pro psy Purina Forti Flora.

5.      Zánět nebo infekce ve střevech

I chronický zánět či infekce, která se ve střevech může vytvořit, může způsobovat řídkou stolici, které se nezbavíte pouhou dietou. Pak se většinou nasazuje veterinářem Entizol na několik dní, pomůže rychle. Případně pokud je zánět závažnější a ve střevech se objeví nežádoucí bakterie, tak se nasazují ATB.

6.      Nesnášenlivost krmiva

Tuto možnost bych zvažovala opravdu až jako poslední. Intolerance nebo alergie na některou ze složek krmiva samozřejmě není výjimkou, ale je opravdu důležité nejdříve zvážit předchozí body a pak teprve přemýšlet nad touto variantou. Koupit psovi dietní veterinární krmivo je to nejjednodušší a věřte mi, že funguje vždy a to nemusí pes alergii mít. Takže se nenechejte hned po prvním nezdaru uchlácholit veterinářem tím, že máte alergika!!!! Vždy je možné vyměnit stávající krmivo za jiné kvalitní – s jinou bílkovinou, bez obsahu obilovin atd. Veterinární dietu berte až jako poslední možnost po aplikaci eliminační diety.